اجرای نقشه‌راه فناوری ساخت افزایشی بررسی شد ​ نشستی با عنوان "هم‌اندیشی خبرگان فناوری و صنعت چاپ سه بعدی" را برگزار کرد تا اولویت‌ها و سازوکارهای عملیاتی اجرای نقشه‌راه فناوری ساخت افزایشی مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نشست هم اندیشی خبرگان فناوری و صنعت چاپ سه بعدی توسط ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی برگزار شد. در این نشست بیش از 20 تن از اساتید دانشگاهی، نمایندگانی از بخش صنعت و نیز مدیران شرکت‌های فناور این حوزه حضور داشتند و اولویت‌ها و سازوکارهای عملیاتی اجرای نقشه راه فناوری ساخت افزایشی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. 

 

در این نشست که در فاصله کم‌تر از سه ماه از رونمایی نقشه راه فناوری ساخت افزایشی برگزار شده است، ابتدا گزارشی از اقدامات صورت گرفته در راستای اجرایی سازی این نقشه راه ارائه شد و سپس حاضران به بیان نظرات و پیشنهادات خود و بحث و تبادل نظر پرداختند. مسائلی همچون لزوم توجه ویژه به تربیت نیروی متخصص، ایجاد مراکز تعالی برای کمک به تحقیق و توسعه هدفمند و نیز حرکت در راستای بهره‌برداری حداکثری از بازارِ رو به گسترش داخلی و منطقه‌ای، از مهمترین محورهای این جلسه بود.

 

ساخت افزایشی یا همان فناوری چاپ سه بعدی به عنوان یکی از فناوری‌های خط‌شکن و اصلی انقلاب صنعتی چهارم مطرح شده که با توسعه روز افزون خود الگوهای سنتی فرایندهای ساخت را به چالش کشیده است. در این میان جمهوری اسلامی ایران یکی از معدود کشور‌هایی محسوب می‌شود که برای مدیریت و حمایت از توانمندی داخلی و گسترش بازار فناوری مذکور، نقشه‌راه ده ساله تدوین کرده است. نقشه راه فناوری ساخت افزایشی که به همت ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته برای سال‌های ۱۳۹۶ الی ۱۴۰۵ تدوین شده است، همزمان با افتتاح اولین رویداد IRAN 3D SHOW در اردیبهشت ماه سال جاری توسط دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور رونمایی شد.

انتهای پیام/25​

تاریخ خبر:
منبع خبر: